Notti Borç Hatırlatma

Tahsilat Performansınızı Notti ile Artırın

Önce Satış

Satış bir şirketin en önemli departmanıdır. Geliri olmayan ya da giderleri oranında satışları artmayan bir şirketin ayakta kalması mümkün değildir. Buna paralel şirket yöneticilerinin de ilk odak noktası satıştır, satılacak ürün ve hizmetler, satış ekibi, satış prensipleri, fiyatlar, vadeler, hedef kitle özenle seçilir ve buna uygun süreçler izlenir.

Tahsilatın önemi

Tahsil edilememiş bir satış tüm maliyetleriyle sizin için bir zarardır. Satış ve tahsilat birbirinden ayrılamaz ve önem dereceleri de aynı olmalıdır. Genelde satış pazarlamaya verilen kıymet aynı ölçüde olmadığından bu kısımda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Satışların tahsilata çevrilme oranı, tahsilatlarda gecikme ortalamaları, vade farkları sürekli olan takip edilmeli ve raporlanmalıdır.

Geç yapılan tahsilat size zarar verir.

Satış anında belirlenen vade bir strateji kapsamında yürümektedir, eğer bir satış faturasına 30 gün vade biçtiyseniz bunun sizin için bir anlamı vardır, fiyatlama, tedarikçilerle yapılan vade anlaşmaları, yeni satın alımlar ve nakit akış dengesi buna göre kurulmuştur. Tahsilatlardaki her bir gecikme bu düzeni bozar. Bunun yanında özellikle enflasyonist ortamlarda geç tahsil edilen her gün sizin için para kaybı demektir

Vade Farklarından gol yemeyin

Olayı bir örnekle açıklamaya çalışalım. Bir müşterimize düzenlenen 100 TL lik faturanın ürün maliyeti 75 TL olsun yani %25 kâr ile bu satışımızı yaptığımızı düşünelim. Ürün karlılığı ürün alış ve satış arasındaki farktır ancak o ürünü satmak için katlandığınız operasyonel maliyetler de vardır, satış ve pazarlama giderleri , muhasebe, yönetim ofis kirası gibi genel yönetim giderlerinin de satışta bir maliyet oranı vardır. İlgili satışta bunun payının %20 olduğunu olduğunu varsayalım. Yani aslında sizi ürünü 75 TL maliyetle değil 75 TL + %20 (gider payı)= 90 TL maliyetle satıyorsunuz demektir, o faturadaki vergi öncesi kârınız 10 TL yani %10 demektir. Şimdi bu satış için belirlediğimiz 30 gün vadenin 6 ay geciktirildiğini varsayalım. aylık %2 enflasyon-vade farkı payını eklersek %12 vade farkı zararınız bulunmaktadır. Belki de kar ettiğiniz varsayılarak vergisiniz ödediğiniz faturadan reelde -%2 zarara geçtiniz bile. İşte geç tahsilat sonucu oluşan vade farkı bu şekilde sizi zarara uğratabilir.

Notti ile tahsilatları otomatik olarak hızlı ve kolayca hatırlatın.

Notti, tahsilat biriminin iş yükünü çok büyük ölçüde azaltır. Tahsilat operasyonunun çok büyük kısmı ödenmemiş faturaların listelenmesi ve bunların müşteriye iletilmesinden oluşur. Sizin belirlediğiniz zamanlarda ödenmemiş faturaları ve vade farklarını listeler ve her bir müşterinize ayrı ayrı e-posta ya da sms bildirimi gönderir. Bu şekilde bir kişinin manuel olarak bir günde hazırlayabileceği gönderimler saniyeler içerisinde müşterilere ulaşır.

Vade farklarını da bildirin.

Notti, muhasebe sisteminizden elde edilecek bilgilerle vade farkı hesaplamalarını da yapabildiğinden Müşterilerinize geciken her bir faturadan ne kadarlık zarara uğradığınızı bildiren gönderimler de yapabilirsiniz. Aylık vade farkı oranı belirlenmesi yeterlidir.

Kendinize de bildirim gönderin.

Tahsilatların müşterilere gönderimi dışında şirket içinde sorumlu yönetici ve satış elemanlarına da ayrıca tahsilatlar ilgili raporları Notti otomatik olarak gönderir.

Tahsilatlarda büyük artış

Notti kullanan şirketlerde tahsilat oranlarında %40’a varan artışlar olduğunu gözlemlemekteyiz. İş gücündeki tasarruf bir yana, nakit girdi miktarındaki artış sayesinde yaptığınız yatırımın karşılığını fazlasıyla alırsınız

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Güncel Haberler
Kategoriler